Co je montessori metoda?
Montessori pedagogika je pojmenována po Marii Montessori, italské lékařce a pedagožce, jejíž práce vedla k rozvoji pedagogického přístupu, který je přínosem pro děti a inspirací pro učitele již více než 100 let.
Charakteristickým rysem montessori pedagogiky je metoda, pomocí níž byla vyvinuta. Na rozdíl od jiných vzdělávacích přístupů Maria Montessori nevnucovala dětem a učitelům filozofii vzdělávání, ale používala to, co později označila jako vědeckou pedagogiku, aby zjistila, jak se děti učí. Maria Montessori vypracovala svou filozofii vzdělávání, odpovídající materiály a činnosti na základě pečlivé analýzy vývojových charakteristik a potřeb dětí.
Věříme, že právě to je jádrem naší práce při přípravě budoucích montessori učitelů. Každý aspekt našich akreditovaných montessori kurzů je navržen tak, aby podpořil vaše porozumění montessori filozofii a její aplikaci jako pedagogiky. Společně studujeme motivaci Marie Montessori při uplatňování jejího pediatrického a psychiatrického výcviku k využití potenciálu každé fáze vývoje dítěte. Pronikneme hlouběji do základů montessori teorie, kterými se řídí naše práce s dětmi. Absolventi našeho programu tak porozumí do detailu rámec montessori pedagogiky.
Vývojový přístup ke vzdělávání
Marii Montessori inspirovalo pozorování malých dětí, jejichž chování se vymykalo běžnému chápání jejich omezení. V průběhu své kariéry pozorovala chování a vlastnosti, které ji vedly k pochopení malých dětí a také dále podněcovaly její zvědavost. Při své práci s dětmi, které byly umístěny v ústavech a považovány za neschopné vzdělávání v tradičních školách, vyvinula Maria Montessori materiály a metody práce, které odpovídaly jejich potřebám. Tento přístup se ukázal být natolik účinný, že mnohé z nich byly schopny složit státní zkoušky, v některých případech s větším úspěchem než děti z běžných škol. Tato a další formativní zkušenosti vedly Marii Montessori k dalšímu zkoumání podstaty učení. Přistupovala k tématu jako lékařka a při studiu uplatňovala systematickou, vědeckou metodologii, přičemž jako východisko používala své znalosti o vývoji člověka. Na základě experimentů, pozorování a dokumentace Maria Montessori upravovala své materiály a přístupy, dokud nedospěla k metodice, která se snažila využít vývojových milníků dítěte k uspokojení jeho potřeb. Tímto způsobem se snažila naplnit potenciál vývojových příležitostí tím, že poskytovala kvalitní, na míru šitou stimulaci a aktivity ve správný čas.
Montessori učitelé nadále studují způsoby, jakými byly objeveny základy této metodiky a jak byly následně implementovány k vytvoření vývojového rámce. Hluboké porozumění základním konceptům montessori pedagogiky zůstává pro naši dnešní práci s dětmi zásadní a relevantní. Maria Montessori použila své studium antropologie i psychologie, aby zdokumentovala vývojový rámec označovaný jako roviny vývoje. Tento průkopnický přístup zahrnoval myšlenky uznávaných, etablovaných pedagogů a filozofů a vycházel z nich.
Maria Montessori přispěla ke vzdělávání jedinečným způsobem, protože jejím cílem nebylo naplnit dítě informacemi, které jsou zvenčí považovány za hodnotné a důležité. Místo toho se montessori vzdělávání snaží uvolnit potenciál dítěte tím, že učitelé a prostředí, v němž s dětmi pracují, stimulují příznivé vývojové výsledky. Cílem montessori přístupu je napomáhat harmonické adaptaci na život prostřednictvím konstruktivní činnosti, která prospívá fyzickému, emocionálnímu, sociálnímu a intelektuálnímu rozvoji dítěte.
Při montessori kurzu těží studenti ze studia jednotlivých vývojových rovin, jejich charakteristik a potřeb, a zejména té vývojové roviny, která odpovídá věkovému rozmezí dětí, s nimiž budou pracovat.